Collection: Partner Chiriqui Farms Produce

PARTNER FARMS PRODUCE TO YOUR TABLE!

--- ORDER BELOW ---

You can purchase fresh farm produce from our Chiriqui partner farms. These products are typically grown in greenhouses, open fields, and hydroponics facilities. They are classified as commercial products as these farms sell into the general market. 

You can order from our farm HERE, from our neighbor farms on this page, or a combination of the two. Simply put everything in the cart that you want to order, and then proceed to checkout to finalize your order.  We can ship to you on Monday afternoons, anywhere in Panama through Uno Express for a small shipping/handling charge, or you can pick up your order at the Boquete Tuesday morning market at "Tap Out" restaurant from 8:30 am - 12:00 noon (the following day).  All orders need to be in by Sunday evening at 8 pm for Monday harvest and delivery.

The primary purpose for the Global Food Providers farm & dehydration center is to provide superfoods to widows, orphans, and severely malnourished children in Panama. We are a USA based 501(c)3 non profit organization. We raise a small portion of our annual budget from sales of our fresh produce. When you purchase anything from the GFP farm, you are directly supporting the feeding of malnourished children in Panama. Thank you!Dr. Daniel & Tracy Daves, Directors Global Food Providers



Order Produce From Our Partner Farms On This Page.

Order Produce From Our Farm HERE.

*Add what you want into the shopping cart, and then head to the check out where you will choose shipping and payment methods, and include any special notes that we need to know about your order.

*You can add larger quantity in the shopping cart after you have chosen "1" by putting it in the cart.

26 products
  • Beets, Delicious & Sweet lb.
    Beets, Delicious & Sweet lb.
    Regular price
    $1.20
    Regular price
    Sale price
    $1.20
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Brocolli - 1 lb
    Brocolli - 1 lb
    Regular price
    $2.00
    Regular price
    Sale price
    $2.00
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Cabbage Chinese
    Cabbage Chinese
    Regular price
    $1.60
    Regular price
    Sale price
    $1.60
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Cabbage Green
    Cabbage Green
    Regular price
    $1.50
    Regular price
    Sale price
    $1.50
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Cabbage Red
    Cabbage Red
    Regular price
    $1.80
    Regular price
    Sale price
    $1.80
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Carrots, Delicious & Sweet lb.
    Carrots, Delicious & Sweet lb.
    Regular price
    $1.50
    Regular price
    Sale price
    $1.50
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Cauliflower - 1 lb
    Cauliflower - 1 lb
    Regular price
    $2.25
    Regular price
    Sale price
    $2.25
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Cebollinas - Onions - Bunch
    Cebollinas - Onions - Bunch
    Regular price
    $1.50
    Regular price
    Sale price
    $1.50
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Celery - Large Stalk
    Celery - Large Stalk
    Regular price
    $2.25
    Regular price
    Sale price
    $2.25
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Celery - Medium Stalk
    Celery - Medium Stalk
    Regular price
    $2.25
    Regular price
    Sale price
    $2.25
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Celery - Small Stalk
    Celery - Small Stalk
    Regular price
    $1.50
    Regular price
    Sale price
    $1.50
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Corn Panamanian - Not USA Sweet Corn
    Corn Panamanian - Not USA Sweet Corn
    Regular price
    $1.00
    Regular price
    Sale price
    $1.00
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Eggplant
    Eggplant
    Regular price
    $1.60
    Regular price
    Sale price
    $1.60
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Garlic - Sleeve
    Garlic - Sleeve
    Regular price
    $2.00
    Regular price
    Sale price
    $2.00
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Ginger - 8 ounces (1/2 lb.)
    Ginger - 8 ounces (1/2 lb.)
    Regular price
    $1.00
    Regular price
    Sale price
    $1.00
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Make A $5 Donation
    Make A $5 Donation
    Regular price
    $5.00
    Regular price
    Sale price
    $5.00
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Onions, Red - 1 lb
    Onions, Red - 1 lb
    Regular price
    $2.25
    Regular price
    Sale price
    $2.25
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Onions, Yellow - 1 lb
    Onions, Yellow - 1 lb
    Regular price
    $1.75
    Regular price
    Sale price
    $1.75
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Peppers, Bell - Green
    Peppers, Bell - Green
    Regular price
    $2.00
    Regular price
    Sale price
    $2.00
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Peppers, Bell - Red, Yellow, Orange
    Peppers, Bell - Red, Yellow, Orange
    Regular price
    $2.00
    Regular price
    Sale price
    $2.00
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Potatoes, Baby - Papin 2 lb bag
    Potatoes, Baby - Papin 2 lb bag
    Regular price
    $2.00
    Regular price
    Sale price
    $2.00
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Radish, Diacon White - Nabu - Lb.
    Radish, Diacon White - Nabu - Lb.
    Regular price
    $1.50
    Regular price
    Sale price
    $1.50
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Tomatoes, 3x3 Round Beefsteak - 1 lb.
    Tomatoes, 3x3 Round Beefsteak - 1 lb.
    Regular price
    $1.60
    Regular price
    Sale price
    $1.60
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Tomatoes, Cherry - 1 lb.
    Tomatoes, Cherry -  1 lb.
    Regular price
    $2.00
    Regular price
    Sale price
    $2.00
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Tomatoes, Perita Roma - 1 lb.
    Tomatoes, Perita Roma - 1 lb.
    Regular price
    $1.60
    Regular price
    Sale price
    $1.60
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • zucchini Squash (1 lb.)
    zucchini Squash (1 lb.)
    Regular price
    $1.75
    Regular price
    Sale price
    $1.75
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out